چرا ما دوست داریم بترسیم

چرا ما دوست داریم بترسیم؟

تابحال از خودتان پرسیده اید که چرا ما دوست داریم بترسیم و بیشتر به سمت بازی، تفریح و فیلم های ترسناک گرایش داریم؟ بدون شک هیچ انسان سالمی قصد آسیب رساندن و آزار دادن خودش را ندارد و تجربه ترس کنترل شده مزایایی را برای روح و روان دارد. به عبارت دیگر، علاقه به ترس و قرار گرفتن در شرایطی با هیجان و وحشت بالا ریشه در ویژگی های روحی و روانی انسان دارد. اتاق فرار ۴ اسکیپ در ادامه مساله مهم علاقه به ترس و ترسیدن را از نظر روانشناسی بررسی و مزایای آن را معرفی خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه) اتاق فرار چیست؟

تحمل بهتر زندگی با ترسیدن

یکی از اصلی ترین دلایلی که ما دوست داریم بترسیم، تحمل بهتر زندگی و شرایط سخت آن است. به عنوان مثال، در پایان یک روز سخت کاری که تنش های زیادی را تحمل کرده اید، تماشای فیلم با ژانر ترسناک باعث میشود دغدغه هایتان را فراموش کنید. مغز با قرار گرفتن در شرایط ترسناک هشیار میشود و تمام توجه اش به ترس و شرایطی که باعث رخ دادن آن شده است میشود. به همین دلیل به چالش ها و دغدغه ها و درگیری های موجود در ذهن توجه ندارد. شاید به همین دلیل است که در زندگی مدرن و پر از استرس و چالش امروز، فیلم و بازی های ترسناک تا این اندازه رواج پیدا کرده اند و طرفدارانشان زیاد شده است.

علاقه به ترس

تجربه تلفیق لذت و ترس

ترس هایی که در طول زندگی تجربه می کنیم با هم فرق دارند و برخی همراه با شادی هستند و تعدادی خیر! ترس هایی که همراه با لذت و شادی هستند به دلیل تغییر در سطح هورمون های آدرنالین و دوپامین احساس بسیار خوشایندی را در افراد بوجود می آورند. در واقع ما دوست داریم بترسیم و در عین حال شاد باشیم. این قبیل ترس ها را می توان در حین بازی و تماشای فیلم و پرش از ارتفاع و ورزش های مشابه تجربه کرد.

دوست داریم بترسیم چون میخواهیم موفق شویم!

ریسک کردن و تجربه کارهای تازه یکی از اصلی ترین شرایط برای موفقیت در تمام جوانب زندگی و کار می باشد. جالب است بدانید که ما دوست داریم بترسیم چون طالب و تشنه موفقیت هستیم. ترس از تجربه و فاصله گرفتن از نقاط امن زندگی مانع بزرگی هستند که باعث میشوند نتوانید در مسیر موفقیت قدم بگذارید. بسیاری از شرایطی که در ذهن انسان ترسناک جلوه می دهند در واقعیت مساله سختی نمی باشند. اغلب ترس ها تنها فریب هایی هستند که در ذهن ما شکل گرفته اند! کافیست به دل ترسهایمان برویم تا بتوانیم به موفقیت دست پیدا کنیم. هر اندازه خود را بیشتر در شرایط ترسناک و وهم آلود قرار دهید، به همان اندازه برای رسیدن به موفقیت در زندگی و کار شجاعانه تر عمل می کنید و ریسک را چاشنی فعالیت هایتان قرار خواهید داد.

علاقه به ترس برای موفق شدن

ما ترس کنترل شده را دوست داریم

همان طور که اشاره شد، ترس ها انواع مختلفی دارند و برخی از آنها جان انسان را هدف قرار می دهند. به عنوان مثال، ترسی که انسان در لحظه تصادف و پرتاب شدن از کوه تجربه می کند لذتبخش نیست و هیچکس علاقه ندارد آن را تجربه کند. این در حالیست که ترس پرتاب شدن از ارتفاع با ورزش بانجی جامپینگ که فرد به وسایل ایمنی مجهز است لذت بخش خواهد بود. تفاوت این ترس ها در قابلیت کنترل آنها می باشد. با توجه به شرایط سیستم ایمنی بدن، ما دوست داریم بترسیم، به شرط اینکه بر روی شرایط کنترل داشته باشیم و خطر جانی برایمان وجود نداشته باشد. ترس هایی که در اتاق فرار تجربه می کنید، ترس از حیوانات درنده در باغ وحش همگی کنترل شده هستند و به همین دلیل لذت بخش خواهند بود.

علاقه به ترس برای تجربه حس صمیمیت با دیگران

یکی از مهم ترین ویژگی های ما انسان ها، اجتماعی بودنمان است و به همین دلیل بیشتر به کارهای گروهی گرایش پیدا می کنیم. شاید به همین دلیل است که ما دوست داریم گروهی بترسیم! تجربه شرایط استرس زا و پر از ترس در کنار دوستان باعث میشود از نظر روحی و عاطفی به هم نزدیک تر شویم و برای رهایی از این شرایط به هم کمک کنیم. پس از تجربه ترس های گروهی اغلب افراد ترجیح می دهند مجدد در آن شرایط قرار گیرند و همراهان و دوستان و هم تیمی های واقعی و همراه را می توان از این طریق شناسایی کرد.

چرا ما ترس اسکیپ روم ها را دوست داریم؟

ژانرهای اتاق فراها تنوع زیادی دارند اما در ایران و سایر کشورهای دنیا اغلب بازی های ترسناک را انتخاب می کنند. دلیل این اندازه گرایش و علاقه به اسکیپ روم های ترسناک، ریشه در این دارد که ما دوست داریم بترسیم و مزایای متعددی را از آن بدست آوریم. ترسی که در اتاق فرارها تجربه می کنید چند ویژگی مهم دارند و به همین دلیل دوست داشتنی هستند که عبارتند از:

  • احساس صمیمیت و همراهی که با افراد تیم در شرایط ترسناک تجربه می کنید باعث میشود بعد از بازی برای کار و زندگی و سایر شرایط نیز بتوانید روی کمک و همراهی هم حساب باز کنید.
  • تمام شرایط و اتفاقاتی که در اتاق فرارها رخ می دهد کاملا برنامه ریزی شده و کنترل شده می باشند. به همین دلیل ترس همراه با امنیت را در آن تجربه می کنید که بهترین نوع ترس است.
  • برای رهایی از شرایط ترسناک در این بازی ها تنها راه حل کردن معما و به چالش کشیدن مغز است. با حل کردن معماها احساس بسیار خوشایندی بدست می آورید و باعث میشود ذهنتان بعد از بازی نیز فعال شود.
  • یک ساعت بازی در شرایطی که ترس و شادی و هیجان را با هم تلفیق کرده است، ذهن را از فکر کردن به چالش ها و نگرانی ها و دغدغه های کار و زندگی رها می کند. به همین دلیل می توانید از زندگی لذت بیشتری ببرید.

با توجه به دلایل مهمی که باعث میشوند ما ترس را دوست داشته باشیم و تاثیرات مثبت و متعدد آن، بهتر است در سبک زندگی کمی تغییرات ایجاد کنید. در هر گروه سنی که هستید، اگر دوست دارید موفق شوید و روزهای پیش رو در زندگی را بهتر سپری کنید، پیشنهاد می کنیم با اطمینان به دل ترس هایتان قدم بگذارید تا نتایج فوق العاده آن را احساس کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست