هینت دهی در اتاق فرار

هینت دهی در اتاق فرار چیست و چگونه انجام میشود؟

هینت دهی در اتاق فرار از اصطلاحات مهم در این بازی می باشد که شناخت آن می تواند برخی از چالش های بوجود آمده در حین بازی را کاهش دهد. هینت دهی نوعی راهنمایی های ارائه شده توسط گیم مستر می باشد که به شیوه ها و با سیستم های مختلف ارائه شده و تعداد یا فرکانس آنها نیز بر حسب نوع بازی محدودیت دارد. اتاق فرار ۴ اسکیپ در ادامه صطلاح هینت hint در اسکیپ روم را معرفی و انواع مختلف سیستم های راهنما و موارد مهمی که گیم مستر و بازیکنان از آن اطلاع داشته باشند را بررسی می کند.

هینت دهی در اتاق فرار چیست؟

در تمام اتاق فرارها برای باز شدن قفل درب و رهایی از آن نیاز به حل معماهای مختلف است. برای رسیدن به پاسخ مناسب و حل این معماها در بخش های مختلف اتاق سرنخ هایی قرار گرفته است که بازیکنان باید آنها را جستجو کنند. با توجه به اینکه برخی از معماها ذهن افراد گروه را به چالش میکشد و به دلیل محدودیت در زمان افراد با استرس زیادی برای حل آنها مواجه می گردند، این امکان قرار گرفته است تا گیم مستر راهنمایی هایی را برای آنها ارائه دهد. به تمام راهنمایی هایی که از خارج اتاق توسط مدیر بازی به بازیکنان ارائه میشود، اصطلاحا hint هینت گفته میشود.
در نتیجه می توان گفت، سرنخ به نشانه های از قبل قرار گرفته در داخل اتاق گفته میشود که بازیکنان آنها را جستجو و پیدا نموده و از این طریق جواب معما را حدس می زنند. این در حالیست که هینت به نشانه ها و اشاراتی گفته میشود که گیم مستر از بیرون اتاق و در صورت درخواست بازیکنان به آنها ارائه می دهند تا از شدن سختی بازی و چالش های بوجود آمده بکاهند.

انواع هینت دهی در اسکیپ روم

انواع هینت دهی در اسکیپ روم

هر یک از اسکیپ روم ها با توجه به امکانات موجود در اتاق و شرایط و ژانر بازی و المان های تزئینی و دکور از سیستم های مختلفی برای هینت دهی استفاده می کنند. بر همین اساس می توان رایج ترین سیستم های هینت دهی را به صورت زیر معرفی کرد:

هینت دهی با مانیتور

در برخی از اتاق فرارها که ژانر بازی و نوع چیدمان و وسایل موجود در اتاق با تکنولوژی امروز و صفحات مانیتور تناسب دارند، از این شیوه برای هینت دهی استفاده میشود. به عنوان مثال ممکن است بر روی این مانیتورها شمارش معکوس برای نمایش زمان باقی مانده تا اتمام بازی مشاهده شود. علاوه براین، گیم مستر در صورت درخواست بازیکنان یا بر اساس تجربه در مراحل مورد نظر ممکن است تصاویر یا نشانه هایی را روی صفحه مانیتور نمایش دهد تا افراد گروه بتوانند با استفاده از آن راحت تر به معما دست پیدا کنند.

هینت دهی با بی سیم

قبل از شروع بازی در برخی از اسکیپ روم ها به افراد گروه یک بی سیم ارائه شده و آموزش های لازم برای استفاده از آن در اختیارشان قرار میگیرد. این بی سیم راه ارتباطی افراد گروه با گیم مستر بوده و از این طریق می توانند درخواست هینت یا راهنمایی کنند.

راهنمایی در اتاق فرار با تلفن همراه

تلفن همراهی که در اختیار بازیکنان اسکیپ روم قرار میگیرد به دو صورت می تواند برای راهنمایی استفاده شود. برخی از اسکیپ روم ها اپلیکیشن طراحی نموده و روی تلفن همراه نصب می کنند و از این طریق افراد می توانند درخواست راهنمایی یا هینت را ثبت کنند. در برخی دیگر نیز گیم مستر یا بازیکنان با تلفن همراه با هم تماس گرفته و راهنمایی دریافت می کنند.

هینت دهی با بلندگو

از دیگر سیستم های هینت دهی اتاق فرار می توان به بلندگو یا میکروفون اشاره نمود. با استفاده از این تجهیزات مدیر بازی می تواند بر حسب شرایط بازی یا درخواست بازیکنان راهنمایی و اشاره های مورد نیاز برای پیدا کردن سرنخ و حل معما را ارائه دهند.

حضور گیم مستر در اتاق فرار

در این روش که در اغلب مواقع زیاد با استقبال بازیکنان مواجه نشده و منجر به کاهش هیجان میشود، گیم مستر برای ارائه راهنمایی شخصا وارد محیط میشود. در اتاق فرارهایی که طراحی حرفه ای دارند، مدیر بازی را به گونه ای وارد بازی می کنند که جزئی از سناریو شود و به خوبی در نقش خود فرو رفته و منجر به طبیعی شدن بازی گردد.

مزایای هینت دهی در اتاق فرار

شاید برایتان سوال بوجود آمده باشد که راهنمایی دادن به بازیکنان چه مزیتی دارد؟ آیا هیجان بازی را از بین نمی برد؟ لازم است بدانید که ارائه اشاره برای پشت سرگذاشتن چالش ها در حین بازی چند مزیت مهم را به همراه دارد و به همین دلیل بخش مهمی از تمام اسکیپ روم ها در تمام دنیا به شمار می رود. برخی از مزایای هینت در اسکیپ روم ها عبارتند از:

  • اتاق فرار برای لذت بردن و البته به چالش کشیدن مغز در کار گروهی می باشد. اما برخی از مراحل بازی سخت و دشوار بوده و مدت زمان بازی نیز محدود است. در این شرایط گیم مستر جواب معما را در اختیار بازیکنان قرار نمی دهد، تنها یک اشاره و راهنمایی را برایشان ارائه می دهد تا سریع تر برای رسیدن به جواب نهایی تصمیم گیری کنند.
  • تیم هایی که تجربه بازی اسکیپ روم را ندارند در اغلب مواقع به دلیل عدم اطلاع کافی نمی توانند سرنخ ها و جواب معما را بدرستی پیدا کنند. گیم مستر می تواند با راهنمایی های جزئی به آنها کمک کند تا تجربه ناخوشایندی از بازی نداشته باشند.

معایب هینت دهی در اسکیپ روم

معایب هینت دهی تا حد زیادی به نحوه اجرای آن و نوع سیستم راهنمایی بستگی دارد. به عنوان مثال برخی از معایب زیر را می توان برای این شیوه راهنمایی در نظر گرفت:

  • حضور بدون برنامه ریزی گیم مستر به اتاق برای راهنمایی می تواند به شدت هیجان بازی را از بین ببرد. به طوریکه لذت موفقیت و پیدا کردن جواب معما نمی تواند حس خوشایندی را در بازیکنان ایجاد کند.
  • راهنمایی هایی که توسط گیم مستر ارائه میشود تا حد امکان نباید جواب نهایی باشد. در غیر این صورت بازیکنان احساس شکست خواهند داشت؛ مخصوصا تیم های حرفه ای!

مراحل راهنمایی در اسکیپ روم چیست؟

با توجه به مواردی که در طول متن به آن اشاره شد، متوجه شدیم که ارائه جواب نهایی و آشکار برای معما می تواند هیجان را در بازیکنان از بین ببرد. به همین دلیل سیستم های هینت دهی که در اسکیپ روم های مختلف طراحی میشوند، راهنمایی ها را سطح بندی می کنند. مراحل هینت دهی در این بازی ها به صورت زیر است:

  • در مرحله اول تنها یک اشاره جزئی برای حل معما و پیدا کردن سرنخ توسط گیم مستر ارائه میشود.
  • در صورت عدم رسیدن به پاسخ مناسب، مجدد یک راهنمایی و اشاره دیگر نیز ارائه میشود.
  • در شرایطی که دو اشاره و راهنمایی قبل نتوانست به بازیکنان کمک کند و در صورت تمایل افراد گروه، پاسخ اصلی معما در اختیارشان قرار میگیرد.

توجه داشته باشید که تعداد هینت ها در اسکیپ روم به نوع سناریو و درجه سختی بازی مرتبط می باشد و ممکن است در برخی از آنها حتی تا ۴ و ۵ اشاره ارائه شود. علاوه براین، دقت کنید که یکی از اشتباهات در اتاق فرار، عدم استفاده از هینت می باشد. بدون شک حدس زدن جواب تمام معماها بدون راهنمایی لذت خاصی دارد، اما انسان در تمام مراحل زندگی باید بپذیرد که در برخی شرایط نیاز به کمک دارد. لذا پیشنهاد می کنیم برای مدیریت زمان در صورت نیاز از گیم مستر درخواست راهنمایی نموده و از باقی مانده زمان برای حل سایر معماها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست