ژانرهای اتاق فرار

معرفی ژانرهای اتاق فرار و ۸ ژانر محبوب اسکیپ بازها

ژانرهای اتاق فرار از مهم ترین و اصلی ترین فاکتورها در انتخاب آنها می باشد، چون بر اساس ژانر است که داستان کلی و نوع بازی تعیین می گردد. در واقع ژانر نشان دهنده نوع محتوا و داستان کلی بازی و نوع احساساتی که در شما بیدار می کند است. به همین دلیل لازم است قبل از انتخاب هر یک از بازی های اسکیپ روم ها، ابتدا بررسی کنید که ژانر آن چیست و آیا با سلیقه و روحیه و خواسته شما تطابق دارد یا خیر؟ ۴ اسکیپ در ادامه به معرفی ۵ ژانر محبوب اسکیپ بازها اشاره خواهد داشت. با ما همراه باشید.

۱- ژانر ترسناک؛ محبوب ترین ژانرهای اتاق فرار

پس از شنیدن نام اتاق فرار اولین چیزی که به ذهن اغلب افراد خطور می کند، ترس و وحشت است که تا حد زیادی طبیعی است. چون در میان ژانرهای اتاق فرارها، بازی هایی که ژانر و داستان ترسناکی دارند با بیشترین استقبال مواجه شده و تعداد آنها بیشتر از سایر بازی ها است. اسکیپ روم هایی که دارای ژانر ترسناک هستند، داستان و المان های تزئینی و طراحی دکور و موزیک و صداها و حتی نورپردازی را به گونه ای پیاده سازی می کنند که بازیکنان در حین بازی با صحنه های وحشتناک روبرو شود.

ژانر ترسناک اتاق فرار
ترس چون همیشه با هیجان همراه است، به همین دلیل بیشتر مورد توجه نسل جوان قرار میگیرد. اما نکته بسیار مهم این است که، اتاق فرار ترسناک نباید تنها بر روی ایجاد وحشت تمرکز داشته باشد. بلکه باید تلفیقی از حل معماهای چالش برانگیز در محیط رعب آور و ترسناک بوجود آید. در این صورت بدون شک بازیکنان تجربه بهتری خواهند داشت و متاسفانه در اغلب مواقع بسیاری از اسکیپ روم ها به چنین نکته مهمی توجه ندارند. یکی از نمونه های بسیار جذاب این ژانر می توان به بازی اتاق فرار مردگان اشاره نمود که در مجموعه ۴ اسکیپ  ارائه شده است.

۲- ژانر دلهره آور در اسکیپ روم ها

در نگاه اول شاید تصور کنید که ژانر دلهره آور با ترسناک یکسان هستند. واقعیت این است که این دو کاملا با هم تفاوت دارند و وجه تمایز آنها نوع ترسی است که در بازیکنان ایجاد میشود. سناریوی بازی و شرایط محیط در اسکیپ روم هایی که ژانر دلهره آور دارند به گونه ای طراحی میشود که فرد ترس از آینده دارد. به عبارت دیگر، در زمان حال بازیکنان از این ترس و دلهره دارند که در صحنه بعد اتفاق وحشتناکی اتفاق خواهد افتاد. این در حالیست که ژانر ترسناک در همان لحظه بازیکنان با صحنه پر از ترس روبرو میشدند.

برای درک بهتر این مساله شرایطی را تصور کنید که اگر جواب معماها را در حین بازی نتوانید درست تشخیص دهید، درب اتاق باز میشود و با صحنه بسیار وحشتناک و قاتل زنجیره ای و موارد مشابه روبرو خواهید شد. در واقع به دلیل دلهره روبرویی با صحنه بعدی است که دچار ترس شده اید. پیاده سازی این قبیل ژانر ها نیاز به مهارت بالایی داشته و نوع صدا و موزیک و دکوراسیون و سناریو باید به شیوه بسیار هوشمندانه و خلاقانه ای انجام شود.

۳- ژانر جنایی اتاق فرارها

همان طور که از نام این ژانر مشخص است، داستان بازی کاملا جنایی بوده و اگر دوست دارید کارآگاه بودن را تجربه کنید، این قبیل بازی ها را نباید از دست دهید. داستان بازی با ژانر جنایی در بسیاری از مواقع به این صورت است که قتل رخ داده و بازیکنان باید به دنبال سرنخ هایی برای رسیدن به قاتل باشند.

۴- ژانر کمدی یا فانتزی اسکیپ روم

برخلاف تصور بسیاری از افراد، اتاق فرارها همیشه محیطی پر از ترس و وحشت نیست. بلکه در برخی از آنها شرایطی برای خنده و شاد بودن فراهم شده و سناریوی آن دارای ژانر کمدی یا فانتزی است. در این سبک از بازی ها حدس زدن جواب معماها با پیدا کردن سرنخ ها مثل سایر بازی ها وجود دارد، اما در حین بازی اتفاقات خنده داری رخ می دهد. اگر دلتان برای خنده از ته دل تنگ شده، پیشنهاد می کنیم اتاق فرار با ژانر فانتزی و کمدی را انتخاب کنید.

ژانر کمدی محبوب ترین ژانرهای اتاق فرار

۵- ژانر ماجراجویی؛ رایج ترین ژانرهای اتاق فرار

در اغلب بازی های اتاق فرار شما و سایر افراد تیم باید به دنبال جستجوی پاسخ برای معماها و باز کردن گره هایی هستید که در طول مسیر با آنها مواجه میشوید. ژانر ماجراجویی از دیگر ژانرهای بسیار پرطرفدار در اسکیپ روم ها می باشد که ترس و دلهره در آن کمتر است. در این سبک بازی بیشتر تمرکز بر روی حل معماها و حدس زدن برای پیدا کردن گنج و موارد مشابه است.

۶- ژانر معمایی اتاق فرار

این سبک در واقع تفاوت زیادی با ماجراجویی ندارد و سطح سختی معماهای ارائه شده در آن بالاتر از سایر ژانرها خواهد بود. پیشنهاد می کنیم قبل از ورود به این قبیل اتاق فرارها حتما اطلاعات کافی درباره کدهای رمز داشته باشید. در غیر این صورت معماهای چالش برانگیز آن برایتان سخت خواهد شد. البته بسیاری از طراحان بازی های اتاق فرار معتقدند که ژانر معمایی معنا ندارد، چون در هر صورت در تمام بازی ها با سناریوهای ترسناک، دلهره آور و کمدی و ماجراجویی در هر صورت حل معما بخش جدایی ناپذیر است. می توان گفت تفاوت این ژانر با سایر بازی ها در میزان سختی معماهای آن است و ذهن خلاق و کاملا آماده را برای رسیدن به موفقیت نیاز دارد.
در مجموعه ۴ اسکیپ  اتاق فرار نفرین و اتاق فرار مردگان هر دو دارای ژانر ترسناک هستند و بر اساس درخواست بازیکنان قابل تبدیل به ژانر معمایی خواهند بود.

ژانر معمایی اتاق فرار

۷- ژانر کارآگاهی اسکیپ روم ها

در این نوع بازی های اتاق فرار نیز مانند جنایی باید نقش کارآگاه را بازی کنید و با سرنخ هایی که در محیط اطرافتان وجود دارد، گره داستان باز شود. توجه داشته باشید که در این سبک بازی خبری از قتل های زنجیره ای نیست و ممکن است به دنبال حل پرونده سرقت از بانک باشید. در حالت کلی اتاق فرارهایی که ژانر کارآگاهی دارند خیلی ترسناک نبوده و بیشتر ذهن را برای حل معماها به چالش میکشند.

۸- ژانر درام؛ کم طرفدارترین ژانر اتاق فرار

در میان بازی هایی که در اتاق فرارهای ایرانی پیاده سازی شده اند، ژانرهای درام نقش پر رنگی ندارد و به همین دلیل اغلب افراد با آن آشنا نیستند. در این سبک بازی در ماجرای احساسی قرار میگیرید و در حالت کلی خبری از ترس نیست و بیشتر عواطفتان با چالش مواجه میشود. این نوع بازی ها برای افرادی مناسب است که روحیه لطیفی داشته و ایفای نقش در داستان های احساسی را ترجیح می دهند.

ژانرهای اتاق فرار ۴ اسکیپ

۴ اسکیپ ۵ بازی را با سناریوهی بسیار جذاب در ژانرهای ترسناک پیاده سازی نموده است. این بازی ها از نظر درجه سختی معما و نوع سناریو کاملا با هم متفاوت بوده و قابل تبدیل به ژانر معمایی هستند. با مطالعه این مطلب می توانید اطلاعات کاملی درباره ژانرهای اتاق فرار بدست آورید و بازی مورد نظر را با آگاهی کامل انتخاب کنید تا لذت بیشتری ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست